Jobb felkészülni mind megijedni jegyében (vagy mert a Symantec tényleg elhiszi, hogy a mobiltelefonok a jövő számítógépei) a Symantec Norton Smartphone Security néven okostelefonokra is kifejlesztett egy védelmi programot. Idén dobta piacra az első változatot. Hogy ne csak az F-Secure legyen ezen a még nem létező piacon.
Mivel M3-as autózás közben telepítettem, nem igazán jegyeztem meg, hogy hány alkalmazás telepítésére kellett igent mondanom, de az biztos, hogy háromnál mindenképp többre. A doboz szerint a programcsomagban van Mobile Antivirus, Mobile Firewall, SMS Antispam és LiveUpdate, de emelett egy licensz menedzselő alkalmazást is biztosan telepített.
Őszintén, attól tartottam, hogy a program mélyen, operációs rendszer szintjén beépül a telefonba, de szerencsére nem tette. Megelégedett annyival, hogy telepedett és egy szép sárga ikont tett a telepített programok mellé.
A telepítés után rögtön aktiválni kellett, meg kellett adnom a CD- borító belsejében lévő kódot, amit a telefon Imei számához köt, vagyis nem lehet más készülékre telepíteni. A kód bevitelekor felajánlja, hogy vásárolj kódot, egy évre vagy 30 napra, az árakat euróban adja meg, a fizetési lehetőségeket nem teszteltem.
Ja az alkalmazás angol nyelvű, így csak a magyar nyelvet ismerőket kizárták. De van vajon olyan ember, aki telefonjára vásárol ilyen alkalmazást és nem tudna angolul? Kétlem.
Nézzük is meg, milyen menüpontok és lehetőségek vannak. Először minden piros és narancssárga volt - mármint az ikonok szempontjából. Így nézett ki a program:
Ki volt kapcsolva az Antivirus és a Firewall, nem frissítettem az alkalmazást és az SMS szűrő sem volt bekapcsolva. Gyorsan update-oltam a vírus definíciós adatbázist, majd lefuttattam egy gyors szkennelést. Kiderült 2022 fájlt nézett át és minden rendben van:
Noha elég ritkán hallani, hogy mobiltelefont megfertőzött volna bármi, az Antivirus alkalmazás tartalmaz egy Threats list nevű menüpontot, ahol 27 fenyegetettséget sorol fel. Ha az adott fenyegetettség nevére kattintunk, akkor további adatokat árulnak el a kártékony kódról.
Ugyanitt van egy Activity log, ahol a szkennelések időpontját mutatja. Ugyanakkor be lehet állítani, hogy automatikusan hetente futtasson le egy szkennelést, én éjjel 12 előtt egy percre állítottam be az automatikus futtatást.
A tűzfalnál nem túl sok beállítási lehetőség van: vagy alacsony, közepes vagy magas - bármit is jelentsen ez, illetve ki van kapcsolva módban lehet. Itt is van egy log, amit ha megtekintettem, meg is lepődtem, mert voltak blokkolt behatolási lehetőségek listázva. Ez akkorra tette, mikor letöltöttem e-mailjeimet, netezés közben nem volt ennyire szigorú. Érdekes, mert nem éreztem, hogy a tűzfal bármit is megakadályozott volna, minden működött, minden e-mailem elért, ahova kellett.
A harmadik védelmi funkció, az az SMS Spam gyilkos, itt szabályokat kell felállítani, hogy milyen SMS-sel mit tegyen az alkalmazás. A törökbálinti Corától érkezik folyamatosan, na jó néha-néha ilyen sms, nem emlékszem, hol kell leiratkozni, ezért úgy állítottam be, hogy törölje, ha innen érkezik SMS.
A következő egy héten folyamatosan bekapcsolva hagyom majd Bluetooth kapcsolatomat, mert kíváncsi vagyok, van-e valaki, aki így próbál majd csatlakozni telefonomra és kárt tenni benne. Remélem nem lesz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése